...
Obec Loučovice

Zavádějící informace, týkající se výstavby sociálního bydlení v naší obci

Nový bytový dům pro sociální bydlení

Bohužel se v naší obci rozšířily zavádějící informace, které se týkají sociálního bydlení. Abychom předešli nepravdám, přečtěte si vyjádření starosty obce.

Vážení spoluobčané,

v poslední době se šíří zavádějící informace, týkající se výstavby sociálního bydlení v naší obci a toho, že - doslova cituji šířené sdělení - „Na tento typ bydlení budou mít nárok pouze sociálně slabí občané a obec, potažmo já osobně, jsem něco pokazil při zadávání projektu Novostavba domů se sociálním bydlením.“

Rád bych celou věc uvedl na pravou míru a tuto nepravdu vyvrátil. Když jsem podával projekt na tuto výstavbu, tak již v době podání jsem bral v potaz potřeby občanů seniorského věku a zdravotně postižených v naší obci. Samozřejmě jsem též bral v potaz dotační podmínky, které jsou podle tzv. nových pravidel. A právě tato nová pravidla umožňují nabídnout sociální bydlení většímu okruhu osob, a to z důvodu změny definice „nízký  příjem.“ Nově je nízký příjem vyjádřen pomocí násobku průměrné mzdy, a to koeficientem 0,6 u jednočlenné domácnosti a koeficientem 0,8 u dvoučlenné domácnosti. Aktuální hrubá průměrná mzda za 2.Q tohoto roku je Kč 40 086,--. Pro představu v praxi to vypadá takto, aby člověk splnil hlavní podmínku příjmu, musí mít jednočlenná domácnost příjem nižší než Kč 24 051,-- a dvoučlenná domácnost příjem nižší než Kč 32 068,-- Jelikož ale v současné době není sociální bydlení vymezeno zákonem, další podmínky a pravidla si nastavují samotní realizátoři (obce) nebo donátoři (poskytovatelé dotací) sociálního bydlení. Tato pravidla a podmínky (např. kolik bytů a kterým cílovým skupinám bude obec poskytovat sociální byty) by měly vycházet z místní analýzy potřeb a cílových skupin. Informace, zda obec poskytuje sociální bydlení, za jakých podmínek a na základě jakých pravidel, budou veřejně dostupné a transparentní, například na webových stránkách obce.

Sociální bydlení v naší obci se staví pro naše občany seniorského věku a také osoby se zdravotním postižením. Byty jsou plně bezbariérové a rád bych, aby žádosti, které budou přijímány v době po zkolaudování, byly posuzovány zastupiteli pokud možno s co největším smyslem pro spravedlnost. Hlavně s ohledem na míru soběstačnosti žadatele a jeho zdravotnímu stavu, jeho příjmům a bytové situaci.

Ing. Jan Kubík

starosta obce Loučovice

Datum vložení: 21. 9. 2022 15:13

Mobilní aplikace

banner

Aktuální počasí

dnes, středa 29. 5. 2024
slabý déšť 19 °C 6 °C
čtvrtek 30. 5. slabý déšť 21/8 °C
pátek 31. 5. déšť 12/7 °C
sobota 1. 6. déšť 14/7 °C

Překlad (translations)