...
Obec Loučovice

Zavádějící informace, týkající se výstavby sociálního bydlení v naší obci

Nový bytový dům pro sociální bydlení

Bohužel se v naší obci rozšířily zavádějící informace, které se týkají sociálního bydlení. Abychom předešli nepravdám, přečtěte si vyjádření starosty obce.

Vážení spoluobčané,

v poslední době se šíří zavádějící informace, týkající se výstavby sociálního bydlení v naší obci a toho, že - doslova cituji šířené sdělení - „Na tento typ bydlení budou mít nárok pouze sociálně slabí občané a obec, potažmo já osobně, jsem něco pokazil při zadávání projektu Novostavba domů se sociálním bydlením.“

Rád bych celou věc uvedl na pravou míru a tuto nepravdu vyvrátil. Když jsem podával projekt na tuto výstavbu, tak již v době podání jsem bral v potaz potřeby občanů seniorského věku a zdravotně postižených v naší obci. Samozřejmě jsem též bral v potaz dotační podmínky, které jsou podle tzv. nových pravidel. A právě tato nová pravidla umožňují nabídnout sociální bydlení většímu okruhu osob, a to z důvodu změny definice „nízký  příjem.“ Nově je nízký příjem vyjádřen pomocí násobku průměrné mzdy, a to koeficientem 0,6 u jednočlenné domácnosti a koeficientem 0,8 u dvoučlenné domácnosti. Aktuální hrubá průměrná mzda za 2.Q tohoto roku je Kč 40 086,--. Pro představu v praxi to vypadá takto, aby člověk splnil hlavní podmínku příjmu, musí mít jednočlenná domácnost příjem nižší než Kč 24 051,-- a dvoučlenná domácnost příjem nižší než Kč 32 068,-- Jelikož ale v současné době není sociální bydlení vymezeno zákonem, další podmínky a pravidla si nastavují samotní realizátoři (obce) nebo donátoři (poskytovatelé dotací) sociálního bydlení. Tato pravidla a podmínky (např. kolik bytů a kterým cílovým skupinám bude obec poskytovat sociální byty) by měly vycházet z místní analýzy potřeb a cílových skupin. Informace, zda obec poskytuje sociální bydlení, za jakých podmínek a na základě jakých pravidel, budou veřejně dostupné a transparentní, například na webových stránkách obce.

Sociální bydlení v naší obci se staví pro naše občany seniorského věku a také osoby se zdravotním postižením. Byty jsou plně bezbariérové a rád bych, aby žádosti, které budou přijímány v době po zkolaudování, byly posuzovány zastupiteli pokud možno s co největším smyslem pro spravedlnost. Hlavně s ohledem na míru soběstačnosti žadatele a jeho zdravotnímu stavu, jeho příjmům a bytové situaci.

Ing. Jan Kubík

starosta obce Loučovice

Datum vložení: 21. 9. 2022 15:13

Smart Info – informace od nás

Smart info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Více o Smart Info

Chci se zaregistrovat

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9
1
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22
1
23 24
25 26 27 28 29 30 1

Aktuální počasí

dnes, úterý 26. 9. 2023
zataženo 22 °C 11 °C
středa 27. 9. skoro jasno 22/11 °C
čtvrtek 28. 9. zataženo 22/12 °C
pátek 29. 9. zataženo 18/11 °C

Překlad (translations)